balıkları şişe dizdik

BALIKLARI ŞİŞE DİZDİK! Lüfer, levrek, fileto, somon, karides şiş olarak artık sofralarımızda yer alacak.Adana’da bir firma,Türkiye’de ilk kez işlenmiş deniz ürünlerini taze haliyle satışa sunuyor.
Dondurulmuş hazır meze, salata garnitürü ve sandviç malzemesini "Mezzemarin" markasıyla piyasaya sunan Pakyürek Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Behiç Pakyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 14 bin metre kare kapalı alanda 1975 yılından bu yana yaptıkları su ürünlerinin işlenerek ihraç edilmesi çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdıklarını söyledi.

Pakyürek, balık türleri de dahil olmak üzere marine ahtapot, sübye, kalamar, karides ve deniz salyangozu ile geleneksel yöntemlerle Türk damak zevkine uygun hazır meze, salata garnitürü ve sandviç malzemelerini sofralara sunduklarını ve ciddi talepler almaya başladıklarını belirtti. Döviz kurlarının düşük olması ve maliyetlerin yükselmesiyle dış piyasada giderek zorlandıklarını, bu nedenle iç piyasaya önem vermeye başladıklarını anlatan Pakyürek, yurt içinde tüketimi artırabilmek için ürün yelpazesini genişletme yolunu tercih ettiklerini vurguladı.Pakyürek, Türkiye’de ilk kez taze balık keyfini, paketlenmiş pişirmeye hazır halde mutfaklara sunmaya başladıklarını bildirdi.

Belçika, Fransa, Yunanistan, Kanada, ABD, İspanya, İtalya, Hollanda ve Almanya gibi yurt dışı pazarlarındaki deneyimlerini, bundan sonra yurt içinde yeni, işlenmiş taze deniz ürünleriyle kullanacaklarını ifade eden Pakyürek, şunları kaydetti:
"Dondurulmuş ürünlere sıcak bakmayan Türk halkına, balığı işlenmiş haliyle taze olarak sunup sektörden büyük pay alacağız. Su ürünlerini günlük olarak işleyip özel paketlerle süpermarketlerde satışa sunacağız.Şimdiden Real, Metro, Migros ve Carrefour ile anlaşmalar yaparak, buralarda taze ürünlerimizi satışa sunduk. Tüketiciyi özellikle balığı temizleme ve bekleme zahmetinden kurtarıyoruz. Mikropların üremesini engelleyen özel havayla doldurulan paketlerde sunulan taze ürünlerimizle, günlük hayatın koşuşturmasında yemek yapmaya fırsat bulamayan, çoğu zaman sağlıksız şekilde beslenen tüketicilere vitamin ve protein açısından zengin, lezzetli bir ziyafet sunuyoruz. Şimdilik taze lüfer, levrek fileto, somon, karides şiş olarak marketlere sunuldu.Ancak, kısa sürede hazır balık yemeklerimizi 30 çeşide çıkaracağız." Pakyürek, 3 tarafı denizlerle çevrili, tatlı su kaynakları açısından zengin Türkiye’de balık tüketiminin Avrupa ülkeleri ve ABD’ye oranla 5 kat aşağıda olduğunu vurguladı.

TAT STANTLARI İLE TANITIM

Vatandaşların su ürünlerini sevebilmesi adına, tüketiciye farklı ürünler sunmaya çalıştıklarını ifade eden Pakyürek, tüketim alışkanlığını artırabilmek için tanıtım ve reklam faaliyetlerine de büyük önem verdiklerini kaydetti. Pakyürek, bu yıl yaklaşık 60 bin YTL’yi reklam ve tanıtıma ayırdıklarını belirterek, "Bu sayede balık ürünlerini ve tüketiminin zahmetsiz olduğunu vatandaşlara anlatabilecek etkinlikler yapıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki marketlerde ’tat stantları’ kurarak, vatandaşlara yeni ürünlerimizi tattırıyoruz" diye konuştu.Behiç Pakyürek, su ürünlerinin taze ve dondurulmuş olarak hipermarketlerde satışa sunulmasıyla balık işleme tesislerine de düzen geldiğini, böylelikle merdiven altı üretimin de önüne geçildiğini söyledi.Yıllık 6-7 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını ifade eden Pakyürek, tesislerde 1500 ton salyangoz, 1500 ton hamsi, 600 ton diğer deniz ürünleri işlediklerini sözlerine ekledi.


Haber Kaynağı: Anadolu Haber Ajansı